راهنمای جامع کار با ابزارinsight  اینستاگرام

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که فالوورهایتان بیشتر خانم هستند یا آقا؟ یا چه سنی هستند و یا از کدوم شهر و کشورها هستند؟ دوست دارید بدانید که فالوورهایتان بیشتر در چه روز و ساعتی در اینستاگرام فعال هستند؟ همه‌ی این آمارها با استفاده از ابزار insight اینستاگرام قابل تحلیل و بررسی است که در این مقاله کامل به آن می‌پردازیم.

ابزار تحلیل اینستاگرام یا Instagram insight چیست و چه کاربردی دارد؟

اینستاگرام با هدف ارائه‌ی ابزاری حرفه‌ای به صاحبین پیج تجاری یا کریتور، از ابزار تحلیل پیج اینستاگرام یا insight رونمایی کرد. کاربرد این ابزار ارائه اطلاعات و آماری دقیق به صاحبین پیج برای تحلیل دقیق‌تر فالوورهایشان می‌باشد تا با استفاده از این آمار و ارقام و اطلاعات، بتوانند فعالیت بهینه‌تری مطابق با میل کاربرانشان داشته باشند.

چطور ابزار آنالیز اینستاگرام را فعال کنیم؟

برای فعالسازی قابلیت آنالیز اینستاگرام یا insight باید پیج خود را به یکی از انواع حساب کاربری تجاری (Business account) یا کریتور (Creator account) تبدیل کنید و متاسفانه این قابلیت برای اکانت‌های شخصی فعال نمی‌باشد. برای فعالسازی insight مراحل زیر را طی کنید:

مرحله۱: اگر پیجتان خصوصی و قفل است آن را عمومی کنید؛ سپس بخش تنظیمات و قسمت رفته و مراحل زیر را دنبال کنید. گزینه Private Account را غیر فعال کنید.

Setting > Privacy > Account Privacy > Private Account

مرحله۲: به صفحه پروفایلتان بروید. روی گزینه Edit Profile کلیک کنید. گزینه Switch to Professional Account را انتخاب کنید.

بعد از کلیک، دو گزینه Creator و Business را می‌بینید. روی گزینه Business کلیک کنید.

برای آشنایی کامل با حساب تجاری اینستاگرام، مقاله راهنمای حساب تجاری اینستاگرام را مشاهده کنید. (Internal Link)

توجه کنید که نمایش کامل insight برای اولین بار پس از تبدیل اکانت به حساب تجاری یا کریتور چند روزی زمان بر است.

چطور از insight برای آنالیز پیج اینستاگرام استفاده کنیم؟

پس از تبدیل پیج به حساب تجاری یا کریتور، دکمه‌ای تحت عنوان insight قرار می‌گیرد که از این طریق به ابزار تحلیل پیج اینستاگرام دسترسی پیدا می‌کنید.

 

آموزش کار با ابزار insight اینستاگرام

پس از ورود به بخش اینسایت (insight) با بخش‌هایی مختلفی مواجه می‌شوید که در ادامه هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

 

 

انتخاب بازه زمانی تحلیل: همانطور که در تصویر بالا، شماره 1 مشاهده می‌کنید، ابتدا باید بازه تحلیل مدنظرتان را انتخاب کنید که این بازه زمانی می‌تواند 7 یا 30 روزه باشد.

Overview: این قسمت شامل دو بخش می‌باشد که بخش اول یعنی Accounts Reached اطلاعات و آماری نظیر: تعداد بازدید پیج به طور کلی و به تفکیک تاریخ، پست و استوری‌های پر بازدید، تعداد بازدید از پروفایل شما و تعداد کلیک بر روی وب‌سایت و شماره تلفن داخل بایو می‌باشد.

 

 

و بخش دوم یعنی Content Interactions اطلاعات و آمار تعامل فالوورهایتان با پیج شما نظیر: مجموع لایک‌ها، کامنت‌ها، ذخیره پست‌ها و … را نمایش می‌دهد.

 

 

Your Audience: این بخش اطلاعات مربوط به فالوورهایتان را شامل می‌شود و آمار و اطلاعاتی مانند: میزان رشد یا ریزش فالوورهای پیج شما، محل سکونت فالوورهایتان، بازه سنی فالوورها، جنسیت و بیشترین زمان فعالیت فالوورهایتان در اینستاگرام را به تفکیک روز و ساعت نشان می‌دهد.

 

 

Content You Shared: در این بخش می‌توانید نحوه عملکرد محتواهای منتشر شده در پیج را بررسی کنید و پست‌ها و استوریهای منتشر شده در پیج را مرتب شده بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند: بازدید، لایک، کامنت، ذخیره و … مشاهده کنید.

 

 

آنالیز پست اینستاگرام توسط insight

برای مشاهده آمار یک پست به آن پست مراجعه کنید و روی گزینه View insight کلیک کنید:

 

 

در پنجره باز شده آمارو ارقام مرتبط با پست انتخاب شده را مشاهده می‌کنید که هر کدام را ادامه توضیح خواهیم داد:

 

 

آیکون لایک (1): نشان دهنده تعداد لایک پست می‌باشد.

آیکون کامنت (2): نشان دهنده تعداد کامن‌های آن پست می‌باشد.

آیکون ارسال (3): نشان دهنده تعداد ارسال پست شما برای دیگران می‌باشد. اگر شخصی پست شما را برای شخص دیگه بفرستد در این بخش محاسبه می‌شود.

ایکون ذخیره (4): تعداد ذخیره (Save) پست شما را نشان می‌دهد.

Profile Visits (5): تعداد بازدید از پرفایل شما که توسط این پست صورت گرفته را نشان می‌دهد.

Follows (6): تعداد فالوورهایی که از  طریق این پست جذب کرده‌اید را نشان می‌دهد.

Reach (7): تعداد افرادی که پست شما را دیده‌اند نشان می‌دهد.

Impression (8): تعداد بازدید پست شما را نشان می‌دهد که در پایین همین بخش، ورودی‌های پست شما را به تفکیک نشان می‌دهد که Home تعداد بازدید فالوورهایتان، Hashtags تعداد بازدیدهای گرفته شده از طریق هشتگ‌ها، Profile بازدیدهای ورودی از طریق پروفایلتان و Others سایر منابع ورودی به پستتان می‌باشد.