فالوور فیک چیست؟

این روزها بازار کسب و کارهای اینستاگرامی بسیار داغ است و به سبب آن، افراد تمایل بسیار بیشتری به رشد و دیده شدن در اینستاگرام دارند. یکی از اشتباهاتی که افراد برای بیشتر دیده شدن در اینستاگرام و افزایش لایک و کامنت و … مرتکب می‌شوند، اقدام به خرید فالوور‌های جعلی یا به اصطلاح Fake Follower است. این کار نه تنها به رشد شما کمک نمی‌کند، بلکه باعث نابودی پیج شما و عدم رشد آن می‌شود. فالوور فیک حساب کاربری در اینستاگرام است که نقش ربات را دارد و فقط شما را فالو می‌کند و هیچ تعاملی با پیج شما برقرار نمی‌کند و صرفا جهت افزایش تعداد فالوور می‌باشد.

 

تفاوت فالوور فیک با فالوور روح

تفات فالوور فیک با فالوور روح

فالوور فیک یک حساب کاربری است که توسط ربات اداره می‌شود و با هیچ پیجی تعامل ندارد. اما فالوور روح حساب کاربری است که برای شخص حقیقی و انسان می‌باشد، اما با پیج شما تعاملی ندارد.

روش‌های تشخیص فالوور فیک

شناسایی فالوور فیک روش‌های متعددی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. به طور کلی برای حدس فیک بودن یا نبودن یک حساب کاربری، باید تمام ویژگی‌هایی که یک کاربر عادی اینستاگرام دارد را بررسی کنیم و در صورت نقص هر مورد اطمینان بیشتری به فیک بودن آن حساب کاربری داشته باشیم.

1- میزان تعامل با پیج شما

یکی از فاکتورهای بسیار مهم تشخیص فالوور فیک اینستاگرام، میزان تعامل آن حساب کاربری با صفحه اینستاگرام شما می‌باشد. تعامل شامل رفتارهایی نظیر: لایک کردن، کامن گذاشتن و … می‌باشد که در صورت عدم تعامل یک فالوور با پیج شما، تا احتمال 80 درصد می‌توان اطمینان داشت که آن فالوور فیک است. 20 درصد احتمال باقی مانده مربوط به احتمال فالوور روح بودن می‌باشد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

2- تعداد فالویینگ‌های پیج (Following)

تعداد کسانی که آن حساب کاربری دنبال می‌کند می‌تواند ملاک بسیار خوب و قوی در تشخیص فالوور جعلی باشد. علت این امر همان‌طور ذکر شد، فعالیت این حساب‌‌های سفارش فالوور است که هرچقد این اکانت‌ها تعداد بیشتری را فالو کنند، امتیاز و سکه بیشتری می‌گیرند. حتی اگر فرض کنیم که این حساب کاربری مربوط به یک انسان می‌باشد، به دلیل اینکه آن فرد تعداد زیادی را فالو می‌کند، حساب کاربری‌اش شلوغ است و نمی‌تواند تعامل کافی را با پیج شما داشته باشد؛ در نتیجه باعث کاهش نرخ تعامل پیج شما می‌شود.

 

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، این حساب کاربری یک فالوور فیک محسوب می‌شود و این نتیجه‌گیری حاصل بررسی فاکتورهای فالوور فیک نظیر: تعداد فالووینگ بالا، نداشتن بایوگرافی و عدم تعامل با پیج می‌باشد.

3- عکس پروفایل

وجود عکس پروفایل با مفهوم یکی از شاخصه‌های تشخیص فالوور فیک است که در صورت عدم وجود عکس پروفایل می‌توان تا حد کمی مطمئن شد که حساب کاربری مورد نظر فیک یا جعلی است.

4- تعداد پست‌های اکانت

برحسب تجربه به طور میانگین، فالوورهای واقعی فعال اینستاگرام حداقال 3 پست در پیجشان منتشر کرده‌اند و این فاکتور می‌تواند تا حدود خیلی کمی به تشخیص دنبال کننده جعلی کمک کند. همچنین بسیار مهم است که عکس‌های موجود در پیج مورد نظر چو نوع عکس‌هایی است، چون معمولا این حساب‌های کاربری جعلی برای طبیعی جلوه دادن، تعدادی عکس در پیجشان منشتر می‌کنند اما به دیدن عکس‌ها و مشاهده عدم ارتباط آن‌ها با یکدیگر، سریعا متوجه این عدم هماهنگی خواهید شد.

 

تصویر بالا نمونه‌ای دیگر از فالوور فیک می‌باشد که عکس پروفایل بی‌معنی، عدم وجود ارتباط معنایی بین پست‌های پیج، تعداد فالویینگ بالا و نداشتن بیو باعث این نتیجه‌گیری شده است.

5- داشتن بایوگرافی

نوشتن بایوگرافی (بیو) یکی از فاکتورهای دیگر است که مجدد بر حسب تجربه، اکثر حساب‌های واقعی اینستاگرام دارا می‌باشند.

6- داشتن نام کاربری (آیدی) با مفهوم

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای تشخیص فالوور فیک اینستاگرام، داشن نام کاربری با معنی و مفهموم آن حساب کاربری است. اشخاص حقیقی معمولا از آیدی‌های با مفهوم برای صفحه خود استفاده می‌کنند.

7- داشن نام با معنی

داشتن یک نام با معنی و مفهوم همانند سایر فاکتورها مهم است و اکثر کاربران واقعی اینستاگرام، برای حساب کاربری خود، نامی با معنا قرار می‌دهند.

نحوه حذف فالوور فیک پیج اینستاگرام

اگر فالوور فیکی در پیج شما موجود بود باید در اولین فرصت آن را از پیج خود حذف کنید زیر وجود آن باعث کاهش نرخ تعامل پیج شما و جلوگیری از رشد پیج شما می‌شود. برای حذف فالوورفیک مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. به پیج اینستاگرام خود مراجعه کنید و روی گزینه Followers یا دنبال کنندگان کلیک کنید و پیج مورد نظر را پیدا کنید.

آموزش حذف فالوور فیک

  1. سپس روی گزینه Remove یا حذف کلیک کنید تا فرد از لیست فالوورهای پیج شما خارج شود.

 

روش حذف فالوور فیک

توجه داشته باشید که با این کار صرفا فرد دیگر شما را فالو نمی‌کند و این کار به این معنی نیست که شما آن را بلاک یا محدود (Restrict) کرده باشید و فرد موردنظر متوجه این کار نخواهد شد.

 

نتیجه گیری درباره نحوه تشخیص فالوور فیک

نکته مهمی که وجود دارد این است که هیچ وقت شما به طور قطعی و 100% نمی‌توانید بگویید که یک اکانت فیک است ولی با روش‌های بالا تا 99% می‌توانید مطمن شوید که اگر حساب کاربری مورد نظر ویژگی‌های فالوور فیک که در بالا گفته شد را داشت، شما آن را از پیج خود حذف کنید.