اینستاگرام در سال ۲۰۱۶ نوع جدیدی از حساب کاربری به نام حساب تجاری یا Business profile را به پلتفرم خود اضافه کرد که در آن، امکانات ویژه و حرفه‌ای در اختیار کسب و کارها قرار داد تا کسب و کارها بتوانند با تحلیل دقیق‌تر حساب اینستاگرام خود، رشد و فعالیت بهتری داشته باشند. در این مقاله یاد خواهید گرفت که: بیزینس پروفایل اینستاگرام چیست، چه کاربردهایی برای شما خواهد داشت و نحوه ساختن بیزینس پروفایل در اینستاگرام را به صورت کامل و قدم به قدم خواهید آموخت.

اکانت تجاری یا بیزنس پروفایل اینستاگرام چیست؟

ابتدا باید بدانید که حساب تجاری اینستاگرام چیست؟ صفحه تجاری یا بیزنس پروفایل اینستاگرام مخصوص کاربرانی است که قصد استفاده تجاری از اینستاگرام دارند. صاحبین کسب و کار با فعالسازی این نوع پروفایل، از قابلیت‌هایی برای تحلیل دقیق‌تر پیج خود برخوردار خواهند شد.

لازم به ذکر است که تبدیل کردن یک حساب اینستاگرام به پروفایل تجاری هیچگونه هزینه‌ای مخواهد داشت و نیازی به مجوز کسب و کار نخواهید داشت.

امکانات بیزنس پروفایل اینستاگرام چیست؟

در ادامه بررسی خواهیم کرد که فعالسازی حساب تجاری اینستاگرام چه امکانات مضاعفی در اخیتار شما قرار خواهد داد.

Contact Button | دکمه تماس با ما

این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا دکمه‌ای تحت عنوان Email،  آدرس و Call/Text در بایو و پروفایل حساب اینستاگرام خود قرار دهید تا کاربران بتوانند راحت‌تر با شما تماس بگیرند و آدرس کسب و کارتان را پیدا کنند.

بی‌شک این قابلیت برای کسب و کارها بسیار مهم می‌باشد تا با استفاده از آن بتوانند در قالب CTA کاربران خود را به سمت قیف فروش هدایت کنند و بازدهی بیشتری از فعالیت در اینستاگرام بگیرند.

Insight | ابزار تحلیل مخاطبان و فعالیت پیج

یکی از مهم‌ترین مسائل در هر کسب و کاری، تحلیل کاربران است. این قابلیت اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد تا با در دست داشتم آماری دقیق از کاربران خود نظیر: سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، زمان آنلاین بودن، دانستن تعداد انتشار، ذخیره و بازدید هر پست و …، تحلیلی دقیق و جامع از فالوورهایتان داشته باشید و بتوانید با استفاده از بازخورد فالوورهایتان، روند رشد و فعالیتتان را بهبود ببخشید. تصاویر زیر نمونه‌هایی از ابزار insight در پروفایل تجاری اینستاگرام می‌باشد.

حساب تجاری اینستاگرام

بیزنس پروفایل

 

اینسایت اینستاگرام

 

آمار اینستاگرام

 

قابلیت قراردادن لینک در استوری اینستاگرام | swipe up

استوری اینستاگرام اهمیت بسیار زیادی برای کسب و کارها از جهت ارتباط با مشتریان و تعامل با مخاطب دارد. به همین خاطر، اینستاگرام قابلیتی را قرارداده است تا شما بتوانید فالوورهایتان را به طور مستقیم از استوری به لینک‌های دیگر هدایت کنید. البته لازم به ذکر است که تنها بیزنس پروفایل‌هایی که بیش از 10,000 نفر فالوور دارند می‌توانند از این قابلیت گذاشتن لینک در استوری استفاده کنند و کاربران دیگر تنها می‌توانند یکی از پست‌هایشان در IGTV را به صورت swipe up در استوری اینستاگرام قرار دهند.

تبلیغات در اینستاگرام | Instagram Ads

یکی دیگر از قابلیت‌های بیزنس اکانت اینستاگرام، سهولت در تبلیغات در اینستاگرام است. به همین امر، اینستاگرام شرایطی را فراهم کرده تا بتوانید هر پستتان را تبلیغ یا به اصطلاح promote کنید.

تبلیغات اینستاگرام

محدودیت‌های Business Profile نسب به حساب کاربری شخصی

برخلاف همه‌ی مزایایی که تبدیل به حساب تجاری اینستاگرام برای شما خواهد داشت، داشتن این نوع حساب دو محدودیت دارد که البته محدودیت‌های خاص و مهمی نیست و در اکثر موارد اختلالی در کار ایجاد نمی‌کند.

عدم قابلیت خصوصی (private کردن پیج)

اگر شما حساب بیزنسی اینستاگرام داشته باشید، آن پروفایل همیشه در حالت عمومی یا public قرار دارد و نمی‌توانید پیج را ببندید و تنها در صورتی می‌توانید صفحه خود را خصوصی کنید که حساب کاربری خود را به نوع عادی برگردانید.

هشدار: با برگرداندن حساب خود از بیزنسی به عادی، تمامی آمار و ارقام پست‌های قبلی شما پاک می‌شوند و پس از بازگشت دوباره به بیزنس پروفایل، آن آمار و ارقام به صورت N/A به شما نمایش داده خواهد شد.

عدم امکان اتصال به چند حساب فیسبوک

اگر مخاطبان قابل توجهی در فیسبوک دارید که توسط حساب‌های فیسبوک مختلف تقسیم بندی شده‌اند با این قابلیت مواجه خواهید شد و برای اتصال چندین حساب فیسبوک به حساب اینستاگرام خود باید به پروفایل عادی اینستاگرام بازگردید.

چگونه یک حساب تجاری اینستاگرام درست کنیم؟

در این بخش نحوه تبدیل حساب اینستاگرام به بیزنس پروفایل را یاد خواهیم گرفت. برای این کار، اقدامات زیر را به صورت قدم به قدم انجام دهید:

 

  1. برای این کار ابتدا به تنظیمات (Setting) مراجعه کنید و روی بخش Account کلیک کنید

 

تنظیمات اینستاگرام

 

  1. از انتهای لیست بر روی گزینه Switch to Professional Account کلیک کنید

 

switch to professional account

 

  1. در اینجا مزایای حساب کاربری اینستاگرام به شما نمایش داده خواهد شد که باید روی دکمه Continue کلیک کنید.

 

مزایای حساب تجاری اینستاگرام

 

  1. در این قسمت باید حوزه کاری خود را از لیست زیر انتخاب کنید و اگر تمایل دارید که در پروفایلتان نمایش داده شود، گزینه “Display category label” را فعال کنید.

 

دسته بندی حساب اینستاگرام

 

  1. در اینجا مشخص کنید که میخواهید حساب حرفه‌ای Business Account یا Creator Account بسازید.

که در اینجا باید بر روی Business  کلیک کنید و روی دکمه next کلیک کنید.

 

اکانت حرفه ای اینستاگرام

 

  1. در این بخش می‌توانید اطلاعاتی را وارد کنید تا در پروفایل اینستاگرام شما نمایش داده شود. اطلاعاتی مانند: شماره تماس، ایمیل و آدرس. همچنین در صورت عدم تمایل می‌توانید بر روی “Don’t use my contact info” کلیک کنید.

 

 

  1. در این بخش می‌توانید حساب اینستاگرام و فیسبوکتان را با یکدیگر متصل کنید که الزامی نیست و تنها در صورتی که میخواهید حساب کاربری اینستاگرام خود را از طریق فیسبوک مدیریت کنید و یا قابلیت فروشگاه اینستاگرام را داشته باشید، نیاز دارید تا اکانت فیسبوک خود را متصل کنید. در غیر این صورت بر روی گزینه “skip” کلیک کنید.

 

همگام سازی حساب اینستاگرام با فیسبوک

 

 

  1. تبریک! حساب تجاری اینستاگرام شما با موفقیت ساخته شد!

پایان ساخت حساب تجاری اینستاگرام

 

 

 

جمع بندی

در این مقاله با مزایا و معایب حساب تجاری اینستاگرام آشنا شدیم و یاد گرفتیم که چطور می‌توانیم یک حساب بیزنسی اینستاگرام بسازیم.